Tipy pre brankárov na mrazivé dni

Zima je jedným z najväčších nepriateľov každého brankára. Ľadovo studené prsty, zamrznutá zem a mokré oblečenie! Toto utrpenie v chladnom období pozná každý brankár – či už amatérsky alebo profesionálny. Najmä v priateľských zápasoch, kde sa často 90 minút vôbec nezahreješ. Keď je toto „čakacie obdobie“ sprevádzané dažďom, snehom a mrazivým chladom, je mimoriadne ťažké udržať sústredenie na hru. Preto ti tu ukazujeme všetky tipy, ako sa môžeš plne sústrediť na hru a ako sa zima stane o niečo znesiteľnejšou:

Tip 1

Správny brankársky výstroj
Správne oblečenie je pre brankárov mimoriadne dôležité. Spodné prádlo ako Funkčná bielizeň, špeciálne brankárske dresy a tepláky a samozrejme správna čiapka uchováva cenné teplo, aby telo tak rýchlo nevychladlo. Okrem zraniteľných, ale mimoriadne dôležitých zón (prsty na rukách a nohách) ťa pred chladom ochránia špeciálne brankárske rukavice alebo spodné rukavice a kopačky s izolačnými vlastnosťami! Tu sa dozvieš viac o správnom vybavení v zime.

  • KEEPERsport Undergloves

    Spodné rukavice KEEPERsport Undergloves si ľahko navlečieš pod bežné brankárske rukavice. Spodné rukavice sú priliehavé a neobmedzujú voľnosť pohybu tvojich rúk. Oveľa dlhšie udržia prsty v teple, takže ťa neobmedzujú pri brankárskej činnosti „zmrznuté“ prsty v mrazoch. Tieto rukavice sú tvojou záchranou v zime!

Tip 2

Dostatočné množstvo oblečenia
Okrem „čo“ je mimoriadne dôležité aj „koľko“. Pretože polčasové prestávky v daždi alebo snežení sú pre brankára často kontraproduktívne. Prestávka zvyčajne trvá tak dlho, že kým odídeš, už si si zvykol na sucho a teplo. Druhý polčas je potom vo výsledku oveľa chladnejší! Preto ti odporúčame medzi dvoma polčasmi prezliecť si oblečenie, najmä to, ktoré je v priamom kontakte s tvojou pokožkou, ako napríklad spodné prádlo.

Tip 3

Intenzívna rozcvička
Tréneri brankárov po celom svete sa presadzujú dlhú a intenzívnu rozcvičku pred samotným začiatkom zápasu. No najmä v snehu, daždi a chlade odporúčajú tréneri ešte zvýšiť intenzitu. Kvôli fyzickému vypätiu sa adrenalín uvoľňuje tak, aby ťa v prvých minútach zápasu nenechal myslieť na chlad. V opačnom prípade by si sa počas zápasu mal neustále naťahovať alebo hýbať, najmä ak v bráne nemáš veľa práce. To udrží tvoje telo v pohybe a to sa neochladzuje tak rýchlo!

Tip 4

Myslieť vždy konštruktívne
Najväčšou výzvou pre brankára v zápasoch okolo mrazu je, že sa musí sústrediť na dve veci súčasne. Na jednej strane sa musí stále hýbať, aby mu nebola zima. Na druhej strane sa musí plne sústrediť na hru, aby bol vždy pripravený na zákrok. Preto hrá psychika hlavnú úlohu. Deštruktívne myšlienky o nízkych teplotách nezvyšujú výkon. Platí: Udržuj si vysokú koncentráciu 100 minút!