Čo je KEEPERsport Goalkeeper Day?

Goalkeeper Day je sviatok od KEEPERsportu, ktorý je venovaný všetkým brankárom. Tento rok oslavujeme tento výnimočný deň už po piatykrát. Okrem KEEPERsport Goalkeeper Day existujú aj ďalšie sviatky pre brankárov, ako napríklad Medzinárodný deň brankárov, ktorý sa každoročne oslavuje 14. apríla. U nás v KEEPERsporte oslavujeme sviatok brankárov práve 11.11.z veľmi konkrétneho dôvodu.

 

 

  • Prečo 11.11.?

    Číslo 1 na drese je celosvetovo známe ako číslo dresu brankárskej jednotky. Nie nadarmo býva brankársky tím futbalového tímu často hodnotený ako číslo jeden, dva a tri. Veľký počet aktívnych a bývalých špičkových brankárov sú reprezentantmi honosného dresu číslo 1. Pre nás je teda samozrejmé, že 11.11. oceňujeme všetkých brankárov na celom svete. Náš sviatok sa samozrejme vzťahuje aj na brankárov s inými číslami dresov. Najznámejším súčasným príkladom je Talian Gianluigi Donnarumma. Brankár PSG nosí dres s číslom 99 od svojho pôsobenia v AC Miláno, keďže sa narodil v roku 1999. Zábavný fakt: Bolo tam aj niekoľko hráčov v poli, ktorí mali na sebe dres s číslom 1. Rozruch svojím výberom čísel spôsobili okrem iných Jonathan de Guzman v Chievo Verona a Pantelis Kafes v AEK Atény.

     

.

Čo oslavujeme?

Goalkeeper Day je venovaný všetkým brankárom na svete. Výkon brankára sa cení až príliš zriedkavo. Chyby sa zvyčajne pamätajú ľahšie ako dobré brankárske zákroky. Aj keď si ako brankár počas celého zápasu predvádzal skvelé zákroky, často je potrestaná jediná chyba. Zatiaľ čo pri útočníkovi, ktorý dá jeden gól, sa rýchlo zabudne na jeho slabý výkon.

 


Najlepším príkladom nedostatku ocenenia pre brankára je udeľovanie Zlatej lopty. Lew Yashin je jediným brankárom, ktorý bol vyhlásený za najlepšieho futbalistu. Preto v KEEPERsporte chceme dať všetkým brankárom na celom svete, bez ohľadu na ich úroveň alebo vek, uznanie, ktoré si zaslúžia. Preto oslavujeme každý rok 11.11. Sviatok brankárov so všetkými brankármi sveta.

ZAREGISTRUJTE SA NA ODBER NOVINIEK TERAZ

Príbeh o futbalových brankároch

Hoci futbal ako šport existuje už od roku 1863, brankár sa narodil až v roku 1903. Podľa prvej knihy pravidiel z roku 1863 mohol každý hráč chytať loptu do rúk. Po zmene pravidiel v roku 1871 mohol loptu do rúk chytiť na vlastnej polovici ihriska iba jeden hráč. Keďže to bol oficiálne stále hráč v poli, zvyčajne nosil šiltovku na odlíšenie od ostatných hráčov. S oznámením rozhodcovi a odovzdaním čiapky sa hráči v poli mohli počas hry striedať.

 

 

Od roku 1903 bolo vymedzené pokutové územie a bola vytvorená samostatná brankárska výstroj. Zrodila sa pozícia brankára. Až do 20. rokov 20. storočia sa stále chytalo holými rukami, kým sa začali používať prvé brankárske rukavice. Tie boli väčšinou vyrobené z kože alebo vlny. Až v 70. rokoch 20. storočia začali prvé firmy vyrábať brankárske rukavice s latexovými priľnavými prvkami. Potom vývoj nabral svoj smer.

Zábavný fakt: Prvý patent na brankárske rukavice zaregistroval Brit William Sykes v roku 1885, takmer 90 rokov predtým, ako sa priemysel začal zaujímať o výrobu brankárskych rukavíc.

.

Buďte vždy v obraze! Prihláste sa na odber noviniek a buďte prvý, kto bude dostávať novinky a exkluzívne ponuky.