Nové pravidlá

Zmeny pravidiel pre brankárov

Rada medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB) rozhodla na zasadnutí v škótskom Aberdeene o zmene niektorých pravidiel, ktoré sa týkajú aj brankárov. Pravidlá vstúpia do platnosti od 1. júna 2019. Výnimkiu bude len finále UEFA Ligy majstrov. Prvý zápas s novými pravidlami pred veľkým publikom budú Majstrovstvá sveta žien (od 7.júna). Nasledovať budú Copa America (polovica júna), Gold Cup a Pohár afrických národov, už s novými pravidlami. Dôležitou zmenou je, že podľa nových pravidiel by za nedovolené malo byť považované aj náhodne zahratie rukou, a to pri strelení gólu alebo asistencii spoluhráčovi na gól. 

V tomto blogu prinášame prehľad najdôležitejších zmien, ktoré sa priamo alebo nepriamo vzťahujú na brankárov.  

Prihrávka z výkopu

Najdôležitejšou zmenou pravidiel pre brankára bude určite to, že brankár bude môcť prihrať spoluhráčovi z výkopu aj vo vnútri šestnástky. Toto pravidlo výrazne zmení hru brankárov. Pretože od 1. júna 2019 už nemusí lopta pri výkope brankára ani pri zahrávaní voľného kopu vo vnútri vlastnej šestnástky opustiť šestnástku pred tým, ako sa jej dotkne spoluhráč. Budú tak možné krátke výkopy/prihrávky na spoluhráča. To bude veľká výhoda najmä pre brankárov s dobrou kopacou technikou, pretože budú môcť ešte rýchlejšie otvárať hru. Na druhej strane táto zmena prinesie aj riziko, keď sa bude lopta rozohrávať veľmi blízko brány. Každopádne bude napínavé sledovať, ako sa toto pravidlo prejaví na modernej hre brankárov. 

Múr pri voľnom kope

Cieľom IFAB bolo uľahčiť prácu rozhodcom a zrýchliť hru. Týmto pravidlom sa im to podarilo veľmi dobre. Pretože podľa tohto pravidla pri zahrávaní voľného kopu v blízkosti brány musia hráči tímu rozohrávajúceho voľný kop dodržať odstup aspoň jeden meter od múru. Tým bude mať rozhodca väčší prehľad a zároveň sa zlepší aj zorné pole brankára. Môžeme teda očakávať nové taktiky pri bránení voľných kopov v blízkosti brány. 

Pokutový kop

Ďalšia malá zmena pre brankára sa týka pokutového kopu. Pri zahrávaní jedenástky podľa nového pravidla bude brankár musieť stáť na bránkovej čiare už len s jednou nohou. Doteraz musel stáť na čiare s oboma nohami. Logicky je to mini výhoda pre brankára, pretože sa tým zmenší strelecký uhol. Táto zmena pravidla sa prispôsobila praxi, ale rozhodcovia by zároveň mali dôslednejšie posudzovať postavenie brankára na čiare ako doteraz. 

Napomínanie trénerov

Táto zmena sa týka predovšetkým trénerov (trénerov brankárov) a realizačného tímu na lavičke. V budúcnosti môže byť udelená žltá a červená karta aj trénerom a realizačnému tímu. Tým budú prehľadnejšie tresty pre aktérov zápasu na lavičkách náhradníkov a môže to viesť k ich upokojeniu. 

Please add a selection in CE ProductSlider in Page "Zmeny pravidiel pre brankárov" UID 95296 /