To boli majstrovstvá sveta 2022 – najdôležitejšie štatistiky brankárov sú tu!

Je za nami 64 zápasov a Emiliano Martinez je so svojimi argentínskymi krajanmi korunovaný za majstra sveta. Získal aj vytúženú cenu ako najlepší brankár turnaja. Ako si však počínali brankári v 64 zápasoch?

Prehrabali sme sa štatistickými databázami a našli sme pre vás zaujímavé informácie!

Prvý prehľad majstrovstiev sveta 2022

Pre 32 zúčastnených tímov na MS 2022 bolo nasadených celkovo 41 brankárov. Podobne ako pri MS 2018 a 2014 aj tento rok pokračuje trend spoliehať sa na skúsených a starších brankárov. Priemerný vek všetkých hrajúcich brankárov bol 30,073 rokov.

Steve Mandanda z Francúzska, ktorý bol vo veku 37 rokov vicemajstrom sveta, bol najstarším brankárom, ktorý hral. Starší bol len mexický brankár Alfredo Talavera, ktorý tam bol v Katare vo veku 40 rokov, 2 mesiace a 2 dni.

Najmladším brankárom na tohtoročných MS 2022 bol portugalský brankár číslo 1 Diogo Costa. Vo veku iba 22 rokov doviedol svoj tím do štvrťfinále, kde ho tesne porazilo prekvapenie z Maroka.

Emiliano Martinez - víťaz zlatých rukavíc a najlepší brankár MS 2022

Emiliano Martinez si vo veku 30 rokov splnil sen a stal sa majstrom sveta vo futbale 2022 a najlepším brankárom turnaja. V strhujúcom finále korunoval svoj výkon neskutočným zákrokom v 123. minúte proti Kolo-Muani. Bývalý brankár Arsenalu a súčasný brankár Aston Villy sa dlhé roky spolieha na brankárske rukavice a kopačky adidas. Rovnako ako svetový brankár Manuel Neuer, aj Martinez chytá s na mieru vyrobeným (s jazykom) modelom adidas Al Rihla Predator Pro NC.

Celkovo udržal čisté konto 3-krát a priemerne dostal 1,04 gólu na zápas. Emiliano Martinez patrí aj so svojou výškou 193 cm medzi svetovú elitu čo sa týka výšky postavy.  

Králi vo vzduchu

Celkovo bolo na MS 2018 aj 2022 dosiahnutých takmer rovnaký počet centrov do nebezpečnej zóny. Napriek tomu bola miera úspešnosti brankárov o 16 % vyššia ako pred 4 rokmi. To ukazuje, že svetová brankárska elita sa v tejto oblasti výrazne zlepšila. Obrovský vývoj!

Najviac centrov zastavil sám majster sveta – ošemetné situácie zneškodnil celkovo 12-krát. Sklamanie zo spoluobľubeného Nemecka sa odráža aj v týchto štatistikách. Manuel Neuer nedokázal za celý turnaj chytiť ani jeden center. Unai Simon dosiahol najlepší výsledok na úrovni 18,2 %. Inými slovami: španielsky brankár dokázal zachytiť takmer každý 5. center pred súperovými útočníkmi (alebo spoluhráčmi)!

Rozohrávka brankárov MS

Pravdepodobne najvzrušujúcejšia a najväčšia zmena v brankárskom remesle za posledné roky!

Moderný brankár má v dnešnej dobe oveľa viac úloh ako „len“ predchádzať gólom a udržiavať bránku bez gólu. Moderný brankár sa aktívne zapája do štruktúry hry a pôsobí ako centrálna stanica pri prihrávkach – a to sa jasne odráža aj v štatistikách!

Celkovo odohrali brankári o 535 prihrávok viac ako na MS 2018 – to zodpovedá percentuálnej zmene okolo 20 %. Za posledné roky sa výrazne zmenila aj priemerná dĺžka prihrávok. Kým v roku 2018 bola priemerná dĺžka brankárskych prihrávok 37,14 metra, na MS 2022 klesla na 29,63 metra. Brankári čoraz viac vyhľadávajú hru nakrátko, aktívne sa do nej zapájajú a už neodkopávajú lopty smerom na súperovu polovicu ako kedysi!

Štatistiku tu vedie Unai Simon s priemernou dĺžkou prihrávky 20,11 metra. Wojciech Szczesny stojí naopak nižšie a používa dlhšie nákopy s priemernou dĺžkou prihrávky 39,5 metra.

Pozičná hra moderného brankára!

Poriadnu revolúciu okrem rozohrávky zažíva aj postavenie brankára.

V modernej hre brankárov stojí brankár vyššie a túto tézu možno potvrdiť aj údajmi. Mimo pokutového územia bolo o celých 22 % viac obranných akcií v porovnaní s rokom 2018. Úžasná hodnota!

Priemerná vzdialenosť všetkých brankárov od vlastnej bránky je 11,7 metra. Alisson Becker a brazílsky národný tím sú na tom obzvlášť dobre. V priemere stojí 20 metrov od svojej brány a stojí mimoriadne vysoko, aby pomáhal ako prechodová stanica. Wojciech Szczesny je naopak len 7,2 metra od svojej brány, čo so štatistikou prihrávok tiež súvisí. Poľský brankár je oveľa nižšie, a preto musí odkopávať viac lôpt ako jeho kolegovia brankári.

Štatistiky zákrokov semifinalistov!

4 semifinalisti medzi sebou...ale kto má najlepšie percento zákrokov?

Hugo Lloris zo všetkých 4 semifinalistov dosiahol najvyššiu úspešnosť zákrokov na turnaji s 83,3 %. Na druhom mieste skončil chorvátsky brankár Dominik Livakovič s 80,6 %.

Trochu pozadu je Yassine Bounou z Maroka a prekvapivo aj majster sveta Emiliano Martinez. Bounou dosiahol úspešnosť zákrokov 54,5 % a Emiliano Martinez len 53,8 %.

Kto si najviac krát udržal čisté konto?

Dá sa povedať len: ZASLÚŽENÉ!

Tak ako na uplynulých 3 majstrovstvách sveta, aj tento rok dosiahol majster sveta najviac čistých kont v priebehu turnaja. Emiliano Martinez a Argentína si dokázali udržať celkovo 3 čisté kontá. O 4 roky skôr dosiahol Hugo Lloris 4 čisté kontá, rovnako ako Manuel Neuer v roku 2014. V roku 2010 dokázal Iker Casillas dokonca 5 krát udržať čisté konto s bývalým dominantným španielskym národným tímom!

Najobľúbenejšie značky brankárskych rukavíc medzi brankármi!

Aj tento rok je nemecký koncernový gigant adidas neporaziteľný. S celkovým počtom 2921 odohraných minút je na vrchole adidas s Al Rihla Pack.

Nasleduje Reusch Desert Bloom Pack s 2280 minútami a Uhlsport Speed Contact Pack s 1699 minútami.

AL Rihla - World Cup Pack od adidas

Väčšina brankárov na MS 2022 v Katare hrá s produktmi adidas. Od Manuela Neuera po Emiliana Martineza – s novým Al Rihla Predatorom budeš vždy pútať pozornosť.

Courtois, Alisson alebo Ochoa..

veľa brankárov sa na MS 2022 spolieha na brankárske rukavice od NIKE. Balenie novej generácie vyčnieva z davu bronzovým vzhľadom a je najobľúbenejšou výstrojou pre väčšinu hráčov, najmä pokiaľ ide o kopačky.

FEARLESS je to heslo!

PUMA Fearless Pack v jasne červenej farbe je na ihrisku skutočným pútačom. Či už Yann Sommer, Jordan Pickford alebo Ederson – tu sa dozvieš viac o obľúbených kolekciách Future Z alebo Ultra.

Cez Katarskú púšť s Reuschom!

Brankárski experti z Reuschu posielajú svojich profíkov na futbalový vrchol roka 2022 s novým balíkom "Desert Bloom". Získaj prehľad o nových brankárskych rukaviciach Huga Llorisa alebo Dominika Livakoviča už teraz.

Nové rukavice Uhlsport Speed ​​​​Contact - pripravené na Katar 2022!

Marocká jednotka a brankár z FC Sevilla Yassine Bounou „Bono“ chytá na majstrovstvách sveta 2022 s novými rukavicami Uhlsport Speed ​​​​Contact. Získaj ešte viac informácií o nových Supergrip a Absolutgrip!