Gianluigi Buffon: "Ešte stále je to moja veľká vášeň"

Krátko pred Vianocami sme sa my z KEEPERsportu na základe pozvania od nášho prémiového partnera - firmy PUMA, mohli osobne stretnúť a spoznať s "brankárskou legendou", reprezentačným brankárom Talianska a Juventusu Turín, Gianluigi „Gigi“ Buffonom. Ako si určite viete predstaviť, bola pre nás česť stretnúť sa s týmto svetovým brankárom a preto by sme sa s vami radi podelili o tento exkluzívny, podľa nášho názoru zaujímavý rozhovor. Tento 38-ročný brankár pri rozhovore pôsobil prirodzene a kamarátsky, čím si získal veľké sympatie aj u nášho nemeckého spolupracovníka Christopha Nowaka, ktorý sa s Gigim rozprával.

KEEPERsport:
"Ahoj "Gigi" Buffon! Pre nás ako brankárskych nadšencov je veľká česť naživo ťa stretnúť a môcť sa s tebou porozprávať. Mimoriadne je pre nás zaujímavé, že ako človek aj športovec pôsobíš extrémne pozitívne. Prezraď nám tajomstvo, prečo ťa tak veľa ľudí považuje za veľmi sympatického? Vyžaruje z teba veľa radosti zo života, vášne a zábavy... " 

Gianluigi Buffon: 
"Tým tajomstvom je pravdepodobne to, nemať žiadne veľké tajomstvá. Rozhodujúcu úlohu tu zohráva fakt, že som dostal veľa talentu a tým som mal veľkú možnosť, aby sa šport stal aj mojim zamestnaním. Od detstva som mal zo športovania obrovskú radosť. V priebehu mojej kariéry som mal čas, ako športovec aj ako osobnosť na sebe pracovať a rásť. Mal som možnosť zvyknúť si na úspech a slávu a predovšetkým som mohol lepšie spoznať sám seba." 

KEEPERsport:
"...pre množstvo tvojich profi kolegov si výrazná autorita."

Gianluigi Buffon:
"Veľmi ma teší, že moje správanie a ľudský prístup je takto dobre vnímaný u kolegov brankárov aj fanúšikov. Ich rešpekt výrazne zvyšuje aj moje sebavedomie." 

powered by PUMA FOOTBALL

KEEPERsport:
"Už viac rokov používaš brankárske rukavice tradičnej nemeckej značky PUMA a pri tom si nikdy nezmenil penu rukavíc. Prečo si sa takto rozhodol? Je to len tým, že dôveruješ osvedčenej pene, alebo sa ti novšie peny tak nepáčia?"

Gianluigi Buffon:
"Je pravda, že materiál a strih mojich rukavíc zostávajú stále rovnaké. Trochu ťažko sa mi hodnotí, či sa tým sám obmedzujem alebo či som sa nakoniec rozhodol správne. Myslím si, že ak brankár dôveruje určitému materiálu, má z neho dobrý pocit, trénuje s ním na najvyššej úrovni a sám sa môže zlepšovať, podľa mňa vôbec nie je nutné siahať po zmene rukavíc alebo nejakej novinke. Nový produkt neznamená vždy vylepšenie."

KEEPERsport:
"Akú úlohu pre teba osobne zohráva brankárska výstroj a ako hodnotíš kvalitu aktuálnych rukavíc dostupných na trhu, vzhľadom k tomu, že vývoj nových futbalových lôpt nie je pre brankárov veľmi priaznivý?"

Gianluigi Buffon:
"Keď stojím v bráne, môžem sa na viac ako sto percent spoľahnúť na moje brankárske rukavice PUMA. Nikdy nepredstavovali a nepredstavujú problém pre môj výkon. Určite môžu dobré rukavice a kopačky pomôcť k výkonu, ale nikdy nie sú rozhodujúcim faktorom. Základom výkonu je vždy sám športovec, so svojím talentom, kondíciou a osobným vyžarovaním. V priebehu mojej kariéry som sa vždy snažil sústrediť sám na seba, sebakriticky som hodnotil môj výkon a až ako ďalší krok som prípadne podnikol nejakú malú zmenu materiálu. Ďalej musím ale absolútne zdôrazniť, že vývoj produktov v oblasti rukavíc momentálne výrazne pokročil a kvalita je u všetkých mne známych PUMA rukavíc mimoriadne dobrá."

KEEPERsport:
"PUMA dáva v poslednej dobe prostredníctvom profi partnerov do povedomia edíciu "Tricks", kde je farebne odlíšená pravá a ľavá kopačka a rukavica. Úprimne, nie je pre profesionálov niekedy ťažké, stotožniť sa s týmito farebnými hrami dizajnérov vašich partnerov, ktorí vám dodávajú výstroj?"

Gianluigi Buffon (smeje sa):
"Povedal by som, že to z veľkej časti závisí od veku brankára. Ak si mladý, je pre teba nový dizajn výzva. S pribúdajúcimi rokmi a väčšími skúsenosťami už nie si vždy pripravený podujať sa na takéto dobrodružstvo a dôveruješ osvedčenému. Móda sa prirodzene ďalej vyvíja a predovšetkým mladí športovci by sa podľa mňa mali držať tohto trendu, aby z toho mali radosť a zábavu."

KEEPERsport:
"Máš za sebou veľmi veľa rokov profesionálnej kariéry, patríš k starším brankárom, ktorí sa stále držia na najvyššej úrovni. Tak by som sa chcel opýtať, čo všetko ťa bolí, keď ráno vstávaš z postele?"

Gianluigi Buffon:
"Povedzme to takto, keď sa ráno zobudíš a už necítiš žiadnu fyzickú bolesť, tak už nie si aktívny športovec (smeje sa). Preto som pravdupovediac rád, keď cítim malú bolesť na mojom tele. Určite nezabúdam, že robím náročnú a namáhavú činnosť, ale napriek všetkému je to moja vášeň a mojou motiváciou je aby to tak zostalo. Ako mladý športovec si plný sily, ale s pribúdajúcimi skúsenosťami cítiš väčšiu zodpovednosť k svojmu telu. Jednoducho lepšie počúvaš svoje telo."

KEEPERsport:
"Gianluigi, ďakujeme ti za veľmi príjemný a zaujímavý rozhovor. Prajeme ti v súkromnom aj športovom živote všetko dobré a nech sa ti darí!"