Kariéra brankára Jašina

Mal prezývku "čierny pavúk":  Lev Jašin bol známy na celom svete. Jeho dres, trenky, štucne, rukavice - všetko v čiernej farbe. V lete hrával futbal, v zime hokej. Až do roku 1952, kedy sa stal brankárskou jednotkou v FK Dynamo Moskva. Udivoval fanúšikov, trénerov, súperov s neskutočným reflexom. Nie náhodou odohral Jašin svoj prvý reprezentačný zápas za Sovietsky zväz ako 25 ročný, aj keď sa dostal do brány až ako 19 ročný, keďže dovtedy hrával na pozícii útočníka. 

Jeho štatistiky sú ohromujúce: v 78 reprezentačných zápasoch dostal len 70 gólov, aj keď v tých časoch slovo defenzíva nič nehovorilo trénerom ani hráčom. Okrem toho sa Jašinovi za celú svoju kariéru podarilo chytiť 150 jedenástok - neskutočné číslo!

Tu je aspoň krátky prehľad najväčších úspechov Leva Jašina:

  • 5x sovietsky majster
  • Najlepší brankár na svete 20-teho storočia
  • Olympijský víťaz 1956
  • Majster Európy 1960 
  • Prvý a zatiaľ jediný brankár, ktorý vyhral Zlatú loptu pre najlepšieho futbalistu Európy (Ballon D'Or 1963)

adidas vytvoril brankárske rukavice "Jaschin" pre MS

Lev Jašin, legenda z Ruska, bola firmou adidas poctená exkluzívnym modelom brankárskych rukavíc. Vďaka svojej kariére v Dinamo Moskva, kde päť krát slávil titul, a triumfoch na Majstrovstvách Európy 1960 a Olympijských hrách 1956 získal aj Zlatú loptu pre najlepšieho futbalistu Európy (Ballon D'Or 1963)

Nie náhodou dôverujú produktom firmy adidas aj profíci ako napríklad Manuel Neuer, Kevin TrappMarc-André ter Stegen, Loris Karius, David de Gea, Keylor Navas, Iker Casillas, Mile Svilar alebo Claudio Bravo

adidas Predator Pro NC Lew Jaschin