Majstrovstvá Európy 2024

Majstrovstvá Európy 2024 v Nemecku sú už za dverami a sľubujú, že pôjde o jeden z najvzrušujúcejších turnajov v histórii európskeho futbalu. S 24 tímami rozdelenými do šiestich skupín sa futbaloví fanúšikovia tešia na skupinovú fázu. Žreb skupiny priniesol niekoľko špičkových zápasov ako: Nemecko proti Švajčiarsku, Taliansko proti Španielsku, Francúzsko proti Rakúsku alebo Portugalsko proti Turecku. Každý tím bude musieť tvrdo bojovať v skupinových hrách, aby si zabezpečil postup do vyraďovacích kôl. Tímy ako Taliansko, Španielsko, Francúzsko a Belgicko sú považované za kandidátov na titul a so svojimi hviezdami a nespočetným množstvom talentov sú horúcimi kandidátmi na titul. Netreba zabúdať ani na hostiteľské Nemecko, ktoré má nielen domácu výhodu, ale má aj pôsobivú silu kádra. Okrem toho by mohli mať slovo aj tímy ako Anglicko, Portugalsko a Holandsko, pretože majú aj silných individuálnych hráčov. Ako na každom turnaji, aj teraz by mohli prekvapiť ďalšie národy, napríklad Chorvátsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Turecko či Maďarsko. Majstrovstvá Európy 2024 určite ponúkajú jedinečnú príležitosť pre hráčov a fanúšikov ukázať sa na najväčšej scéne európskeho futbalu. Vďaka vzrušujúcej zmesi skúsených tímov a hladných vyzývateľov tento turnaj sľubuje, že sa zapíše do futbalovej histórie.

Skupina A

Skupina B

B-skupinu ME 2024 tvoria Španielsko, Taliansko, Chorvátsko a Albánsko. Táto skupina je silná s úradujúcim majstrom Európy Talianskom a bývalým šampiónom Španielskom. Taliansko, ktoré si dramaticky zabezpečilo kvalifikáciu, vstupuje do súťaže ako obhajca titulu s veľkými ambíciami. Španielsko, známe svojou silnou rozohrávkou a držaním lopty, sa kvalifikovalo presvedčivo a bude sa snažiť zopakovať predchádzajúce úspechy na ME. Chorvátsko vedené trénerom Zlatkom Dalićom a skúseným kapitánom Lukom Modrićom je známe robustným štýlom hry a taktickou disciplínou. Na druhej strane Albánsko, ktoré sa zúčastňuje finále druhýkrát od roku 2016, je v tejto skupine považované za slabých, ale má potenciál spôsobiť prekvapenia, ako ukazuje ich úspech v kvalifikácii.

Skupina C

Anglicko, Slovinsko, Dánsko a Srbsko tvoria C-skupinu majstrovstiev Európy v roku 2024 Anglicko sa ako jeden z favoritov v roku 2020 kvalifikovalo suverénne a tentoraz má za cieľ získať titul. Dánsko, majster Európy z roku 1992, sa tiež kvalifikovalo priamo a po semifinále v roku 2020 chce ísť opäť ďaleko. Slovinsko ako smoliar turnaja obsadilo druhé miesto vo svojej kvalifikačnej skupine a predstaví sa na európskom šampionáte prvýkrát od roku 2000. Srbsko sa vracia po dlhšej absencii a prináša so sebou silný tím vrátane hráčov ako Dušan Vlahović a Luka Jović.

Skupina D

V skupine D sú nasadené Francúzsko, Holandsko, Rakúsko a Poľsko. Francúzsko je vďaka svojmu silnému kvalifikačnému výkonu a hviezdam ako Kylian Mbappe považované za favorita tohto európskeho šampionátu. Holandsko smeruje k silnému výkonu, najmä po svojom sklamanom odchode zo skupinovej fázy 2020 Rakúsko, ktoré trénuje Ralf Rangnick, sa bude chcieť presadiť v náročnej skupine a pokúsi sa prekvapiť silnými výkonmi proti favorizovaným tímom ako napr. Francúzsko a Holandsko. Poľsko sa do tejto skupiny kvalifikovalo ako posledné. V kľúčovom finále play off o postup na Euro 2024 sa presadili proti Walesu v dramatickom penaltovom rozstrele, v ktorom sa hrdinom stal brankár Wojciech Szczęsny, keď zachraňoval záverečnú penaltu. Tímy v tejto skupine prinášajú zmes seniorského talentu a taktickej disciplíny, čo sľubuje niekoľko vzrušujúcich stretnutí.

Skupina E

E-skupinu ME 2024 v Nemecku tvoria Belgicko, Slovensko, Rumunsko a Ukrajina. Belgicko na čele s Domenicom Tedescom je považované za silnejší tím v tejto skupine a chce vyhrať európsky šampionát. Slovenskí reprezentanti predviedli v kvalifikácii pôsobivé výkony, najmä pri víťazstve nad Islandom, a preto ich netreba podceňovať. V tejto skupine by mohlo prekvapiť Rumunsko, ktoré vyhralo svoju kvalifikačnú skupinu. Pre Ukrajinu bude dôležité stavať na svojej kvalifikačnej forme, aby dosiahla úspech v skupinovej fáze a prípadne postúpila do osemfinále.

Skupina F

Skupinu F tvoria Türkiye, Gruzínsko, Portugalsko a Česká republika. Portugalsko, ktoré vzišlo z kvalifikácie s impozantnou 100% výhrou, chce v roku 2024 získať titul majstra Európy. Turecko má sľubnú šancu na Euro 2024, najmä po pôsobivom kvalifikačnom období, v ktorom skončilo na čele svojej skupiny. Česko sa môže spoľahnúť na stabilný výkon mužstva a dôležitých hráčov ako Tomáš Souček a môže očakávať postup do osemfinále. Gruzínsko, ktoré sa na takomto turnaji zúčastňuje prvýkrát, sa dokázalo prebojovať do play off a urobí všetko pre to, aby v tejto skupine prekvapilo.