Všetko, čo potrebuješ vedieť o detských brankárskych rukaviciach

Aj tí najmladší z nás už majú brankársku vášeň. Preto je nesmierne dôležité podporovať naše deti od najútlejšieho veku a správne im radiť, aby ich chytanie bavilo a nič im nestálo v ceste na ceste za kariérou. V tomto článku sa dozvieš všetko, čo potrebuješ vedieť pri výbere tých správnych detských brankárskych rukavíc.

Aký je rozdiel medzi detskými brankárskymi rukavicami a brankárskymi rukavicami pre dospelých?

Okrem cenového rozdielu a vizuálnych rozdielov vo veľkosti a farbe sú rozdiely aj v povrchu brankárskych rukavíc pre deti v porovnaní s brankárskymi rukavicami pre dospelých. Na umožnenie lepšieho tréningu v mladom veku stačí na brankárske rukavice pre deti aj dvojmilimetrová pena. Dôvodom je efektívne zlepšenie techniky chytania, keďže deti sa musia viac sústrediť s rukavicami s menšou priľnavosťou.

Ďalším poznávacím znakom je vstup do rukavíc. Na rozdiel od rukavíc pre dospelých majú rukavice pre deti vždy plný alebo polovičný jazyk, aby sa uľahčilo ich nasadenie. Pri plnom jazyku je vstup elastický po celom obvode a pri polovičnom jazyku len zvnútra.

Na čo si dať pozor pri kúpe detských brankárskych rukavíc?

1) Rozhodujúci je účel použitia
Pri kúpe detských rukavíc je veľmi dôležité vopred si určiť, na čo budú rukavice slúžiť. Chceš v nich chytať na záhrade len s kamarátmi, alebo aktívne v klube? Čo by mali brankárske rukavice zvládnuť? Chceš rukavice len na tréning, len na zápasy alebo ktoré sa používajú na oboje? Po určení účelu, potreby a rozpočtu môžeš vyhodnotiť, ktoré rukavice najlepšie vyhovujú tomu, čo potrebuješ.

2) S ochranou prstov alebo bez nej?
Pokiaľ ide o brankárske rukavice pre deti, vo väčšine prípadov sa neodporúčajú brankárske rukavice s ochranou prstov (aj keď niekedy tréneri brankárov tvrdia opak). Rukavice s ochranou prstov sú totiž o niečo tuhšie a zvyčajne poskytnú menší cit na loptu ako rukavice bez chráničov prstov. To má negatívny vplyv aj pri tréningu kvality chytania. To môže byť problematické, keďže nácvik techniky chytania je najmä v tomto veku jednou z najdôležitejších tréningových disciplín. Keď si na brankárske rukavice s ochranou prstov zvykneš, bude už ťažké si na ochranu prstov odvyknúť. Výber detských rukavíc s ochranou prstov je už menší. Ak však má byť prioritou bezpečnosť, vždy sa odporúčajú brankárske rukavice s ochranou prstov.

3) Dlhá životnosť nad priľnavosťou
Najmä mladším deťom (do 10 rokov) zvyčajne stačí jeden pár brankárskych rukavíc, ktoré sa dajú použiť na zápas aj na tréning. Tie sa často nosia dlhšie, kým sa rukavica definitívne nezničia.

Preto je životnosť detských brankárskych rukavíc oveľa dôležitejšia ako skvelá priľnavosť, ktorá sa aj tak časom opotrebuje. Aby bol grip čo najlepší, odporúča sa použiť lepidlo na rukavice. Vo všeobecnosti platí, že čím lepšiu priľnavosť majú brankárske rukavice, tým kratšie vydržia a naopak.

4) To ako rukavice sedia na ruke je dôležitejšie ako dizajn
Brankárske rukavice tvojho obľúbeného brankára nemusia byť pre teba vždy tie najlepšie. Každý brankár je individuálny. Aby rukavice dobre sedeli na ruke je veľmi dôležité najmä pre mladších brankárov, pretože to je kľúčové pre cit na loptu. To, že rukavice dobre sedia na ruke, spoznáš podľa toho, že rukavice sú priliehavé na dlani, teda netvorí sa "vydutie" a v končekoch prstov je miesto asi na šírku detského prsta. Okrem toho by brankárske rukavice nemali byť príliš tesné, inak dochádza k silnému tlaku na švy rukavíc, ktoré by sa v horšom prípade mohli aj roztrhnúť. Teda nie príliš na tesno, ale ani príliš málo voľnosti pohybu, podobne ako pri kopačkách pre deti. V žiadnom prípade nekupuj brankárske rukavice pre deti väčšie, ako je momentálne potrebné, pretože je pravdepodobnejšie, že sa skôr zničia, ako sa z nich vyrastie. Okrem toho je dôležité, najmä pre menšie deti, aby si mohli brankárske rukavice nasadzovať a vyzliekať bez pomoci, preto sú pre deti k dispozícii len plné a polovičné typy jazykov.

5) Od kedy by si mal mať samostatné rukavice na tréningy a zápasy?
Od určitého veku odporúčame mať dva samostatné páry rukavíc - 1 na tréning a 1 na zápas. Tento časový bod spravidla prichádza v 11., 12. alebo 13. roku života. Od brankárskych rukavíc veľkosti 7 je oveľa väčší výber rukavíc. Zápasové rukavice tejto veľkosti majú tiež lepšie peny ako menšie veľkosti. Platí pravidlo - čím väčšie ruky, tým väčší výber.

6) Ktoré modely brankárskych rukavíc sa odporúčajú pre mladšie deti (do 10 rokov)?
Pre mladších brankárov s veľkosťou rukavíc do 7 sú ideálnou voľbou modely Premier od KEEPERsportu. Odporúčané sú aj modely Uhlsport Supersoft a rehab CG1. S týmito univerzálnymi modelmi nič nepokazíš. Bez problémov ich využiješ na tréningy aj zápasy.

7) Ktoré modely rukavíc sa odporúčajú pre staršie deti (nad 10 rokov)?
Dôležité je zabezpečiť, aby tréningové aj zápasové rukavice mali rovnaký strih, aby si si na ne v zápase nemusel zvykať. Ak uprednostňuješ vnútorný strih, ideálne tréningové rukavice sú pre teba modely KEEPERsport Premier NC a Challenge NC, ako aj rehab CG1a CG2. Modely Uhlsport Supersoft sú zase optimálne tréningové rukavice s vonkajším strihom.

Pokiaľ ide o zápasové rukavice, modely KEEPERsport Champ vynikajú optimálnym pomerom ceny a výkonu. Ďalej sa na zápasy odporúčajú modely Uhlsport Absolutgrip a Reusch Fusion.

Máš otázky týkajúce sa tvojej objednávky?

Balíky sú odosielané denne z našej predajne KEEPERsport v Nitre 7. Podrobné informácie o doručení nájdeš tu.

Sme online pre každého brankára!

V internetovom obchode KEEPERsport si môžeš nechať svoju objednávku doručiť bezpečne a pohodlne 24 hodín denne.

Ako môžem zaplatiť?

Všetky informácie o platbe nájdeš tu.

Máš ďalšie otázky?

Tu nájdeš často kladené otázky.

Doprava zdarma

Od hodnoty nákupu 160,00 € máš poštovné zadarmo!


Zisti viac
Jednoduchá výmena alebo vrátenie

Tovar môžeš vrátiť alebo vymeniť do 14 dní. Lehota 14 dní začína plynúť od prevzatia tovaru.


Zisti viac
Jednoduchá platba

U nás máte možnosť platiť flexibilne. Môžete si vybrať, či chcete platiť cez PayPal, kreditnou kartou, Amazon Pay alebo prevodom na účet.


Zisti viac
Spoločná ochrana životného prostredia

Kontrolou vašej online objednávky spoločne vytvárame krátke dodacie trasy a trvalo znižujeme emisie CO2.


Zisti viac